لوگوی سایت وبیها
خانه میزبانی وب سرور سرور مجازی vps یا سرور مجازی چیست؟

vps یا سرور مجازی چیست؟

دسته بندی : سرور ، سرور مجازی 288 بازدید ۱۰ شهریور ۱۳۹۷
سرور مجازی | vps | وی پی اس

سرور مجازی یا VPS (وی پی اس) مخفف عبارت Virtual Private Server است به آن Virtual Machine یا ماشین مجازی هم گفته می‌شود.

به زبان خیلی ساده تر سرور مجازی همانند یک کامپیوتری است که همیشه روشن است و به اینترنت دسترسی دارد. حال قدرت های سخت افزاری این سیستم را توسط مجازی سازها در سهم های خاصی از منابع سرور اصلی تقسیم و برای استفاده توسط کاربران مختلف آماده میکنند.

برای درک بهتر وبی پی اس آنرا همانند سایر رایانه ها درنظر بگیرید. حتی مانند هر رایانه ای دیگری این سرور ها داری سیستم عامل هستند، در واقع شما میتوانید روی آنها ویندوز یا لینوکس نصب کنید.

Vps از تقسیم منابع سرور اختصاصی حاصل میشود و وابسته به میزان منابع اختصاص یافته سهم خاصی از قدرت سرور را به دست میگیرد.

به طور مثال یک VPS مي تواند ۲ گیگابايت از ۳۲ گيگابايت حافظه اصلي سرور را  به همراه ۲۰ گيگابايت فضاي هارد دیسک و ۵۰ گيگابايت پهناي باند ماهيانه را د راختیار داشته‌ باشد. 

این بدین معناست که صرف نظر از میزان مصرف سایر سرورهای مجازی موجود برروی سرور اختصاصی اصلی، vps مورد نظر ما تحت هر شرایطی به ۲ گیگابایت از حافظه اصلی سرور و بقیه منابع اختصاص داده شده، دسترسی خواهد داشت.

همانطور که گفتیم سرور مجازی به صورت اختصاصی عمل میکند پس هرکدام از vps های ایجاد شده می توانند سیستم عامل متفاوتی داشته باشند.

جالب است بدانید سرعت اینترنت و در اصل سرعت پورت Vps بسیار بالاست و غالب وی پی اس ها پورت ۱GB بر ثانیه را دارند که سرعت دانلودی در حدود ۱۲۰MB بر ثانیه را در اختیار صاحبان خود قرار میدهد.

استفاده سرور مجازی

سرور مجازی | vps

میتوان روی سرور مجازی سیستم عامل ویندوز و یا یک توزیع لینوکسی همراه با کنترل پنل دایرکت ادمین یا سی پنل نصب کرد و آن را به عنوان سرور دانلود و یا هاست مورد استفاده قرار داد.

در حالت کلی هر فرایندی در سطح اینترنت نیاز به فعالیت ۲۴ ساعته دارد باید روی سرور مجازی یا اختصاصی قرار بگیرد.

مزایای سرور مجازی نسبت به میزبانی وب اشتراکی(هاست معمولی)

شما در سرور مجازی دسترسی اختصاصی به سرور دارید و آنرا همانند هاست های اشتراکی با بقیه وبسایت ها مشترک نمی شوید.

شما به روت سرور و Administrator دسترسی دارید و میتوانید کانفینگ سرور را تغییر دهید و نرم افزار ها و ماژول های دلخواه را نصب کنید که در هاست های اشتراکی به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

شما در وی پی اس تنها هستید و فایل های سیستمی و یا وبسیاتتان دور از دسترس سایر کاربران است، در نتیجه امنیت بالاتری را دارید و همانند میزبانی وب اشتراکی قابلیت نفوذ از طریق سایر سیستم های روی یک سرور امکان پذیر نیست.

سرور مجازی منابع اختصاصی به شما ارائه می دهد بنابرین کیفیت و سرعت آن به مراتب بیشتر از میزبانی وب اشتراکی خواهد بود. شما به پهنای باند، فضا، پردازنده و رم قدرتمند تری دسترسی دارید

مزایای سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی

از اساسی ترین  برتری سرور مجازی به سرور اختصاصی باید به هزینه کمتر آن اشاره کرد و دلیل آن تقسیسم منابع سرور اختصاصی به چندین قسمت است. Vps تمامی امکانات سرور اختصاصی را دارد.

قابلیت ارتقاء آسان از دیگر عوامل برتری Vps نسبت به سرو اختصاصی است. در وی پی اس در صورت نیاز به منابع بیشتر امکان ارتقا آن از طریق مجازی ساز ها میسر می باشد

علاوه بر این موارد میتوان به قابلیت پشتیبان گیری و بروز رسانی نرم افزاری راحت تر نیز اشاره کرد.

دیدگاه

دیدگاه شما درباره این مطلب

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

اولین نفری باشید که درباره این مقاله نظر میدهد.